Hodonín 17.03.2008 - Předávání cen Starodávné lásky

                                                 
                                               
Hrály dechovky, mluvilo se o dechovce
 
Ocenění pro letošní rok: Josef Novák, František Maňas a Josef Zíma
 
Revue Starodávná láska ocenila osobnosti české dechovky také za rok 2007. Před zaplněným velkým sálem Kulturního domu v Hodoníně na Horních Valech v pondělí 17. března 2008 střídavě hrály Mistříňanka Antonína Pavluše a nejstarší jihočeská dechovka Babouci řízená kapelníkem a Es-klarinetistou Petrem Shýbalem. Vznikla v roce 1868 pod názvem Jouzíci. O skvělou atmosféru již třetího takového večera se postarali pánové moderátoři Kamil Barták za Starodávnou lásku a Karel Hegner, jinak též výborný herec, zpěvák a muzikant.
Program tentokrát zpestřil slavný mim Jaroslav Čejka. Dokonale imitoval pohyby a grimasy sopranistky, o zvuk se postaral playback. Nemohla chybět ani slavná slepice, která tentokrát snesla za smíchu a potlesku velké vejce. Na pohybových schopnostech Jaroslava Čejky se určitě podepsala jeho mozková příhoda z roku 2006, nicméně dokáže pobavit i ve svých 70 letech. Jeho mamince, která pochází z nedalekých Ždánic, je letos rovných 105 let!
 
Josefa Nováka srovnávají s Josefem Frýbortem                  
Po přestávce byl na pódium pozván pan Josef Novák, zakladatel Veselé muziky v Ratíškovicích, aby převzal Řád Čestné legie Starodávné lásky. Kapelu založil v roce 1975 a dodnes v ní působí jako organizační vedoucí. „Já myslím, že ty jsi takový Josef Frýbort dneška,“ řekl Josefu Novákovi za sdružení dechových orchestrů Artama Václav Hlaváček.
Připomeňme, že skvělý kapelník Josef Frýbort z Kyjova by se v únoru 2008 dožil 95 let. O jeho schopnostech svědčí mj., že pod jeho taktovkou zvítězila Mistříňanka v roce 1974, tehdy sedmiletá, v nejprestižnější soutěži dechových hudeb o Zlatou křídlovku a pak začala její cesta světem. Je-li Novák přirovnán k Frýbortovi, všechna čest.
Novák ve svém poděkování za poctu dojal i rozesmál: „Pamatuju ještě, když jsme hráli jako 17- až 18letí kluci na prvních festivalech. Přišlo tam na 500 lidí, potom dva tisíce a nejvíc jich bylo osm tisíc. Bylo to jako na pouti, sedělo se až po tribunu na trávě. Tenkrát byl naším vzorem Honza Slabák. A teď musím říct, že dechovka začíná být trochu na indexu a je to škoda. Já jsem s ní strávil padesát roků. Dneska mám v kapele kluky s věkovým průměrem 16 roků. Jezdíme po světě, musí poslouchat. Ovšem už umí hrát chorály i smuteční pochody. Až umřu, jsem bez problémů, hudba je zajištěna,“ volal už do smíchu a potlesku.
 
V nebi bude hrát František Maňas                           
Do elitní nebeské kapely byl za rok 2007 poslán pan František Maňas, autor spousty krásných skladeb. „Jsem rád, že můžu tuto cenu za Starodávnou lásku předat. František Maňas a jeho skladby si to zaslouží, patří k tomu nejlepšímu, co bylo v české a moravské dechovce napsáno,“ prohlásil Ladislav Kubeš, kapelník Veselky. Jeho kolega z Mistříňanky Antonín Pavluš mu přitakal: „František Maňas se zařadil na úroveň českých autorů jako byli pánové Karel Vacek, Josef Hotový, Jaromír Vejvoda, Ladislav Kubeš starší, u nás na Moravě Karel Hulák, Slávek Smišovský, Antonín Žváček, Metoděj Prajka. Na Moravě nebylo kapely, která by Maňasovy skladby nehrála.“ Pavluš se také obrátil nahoru přímo na vyznamenaného. „Určitě se na nás, Františku, díváte a máte radost.“ Ocenění později předali pánové Barták a Pavluš v Brně Maňasově rodině.
 
Třetím králem dechovky je Josef Zíma
Po řízné písničce je na scénu pozvána herečka Jiřina Bohdalová. Vítá se s kapelníkem Moravanky Janem Slabákem. Dlouho jsme se neviděli, říkají si navzájem a Slabák najednou pronese: „Mně to tady připadá jak Pošta pro tebe!“ A bylo jasné, že zase bude legrace, i když jedna z nejpopulárnějších hereček přijela na vážný obřad - korunovaci krále, jenž bude posazen do Křesla tradice a slávy české a moravské dechovky. Pro osvěžení paměti - prvním králem se stal v roce 2006 Jan Slabák, šéf Moravanky, o rok později zpěvák Stanislav Procházka.
A Jiřina Bohdalová hned zvedá stavidla své výřečnosti. „Nestává se v téhle republice tak často, aby člověk byl zván na královskou inauguraci,“ začala. Sama se něčeho takového zúčastňuje prý poprvé. Dospěla k závěru, že stát se králem je těžká věc. „Podívejte se na Velkou Británii. Tam princ Charles čeká doteď!“ A ve smíchu publika pokračuje. „Ale Pepíček Zíma se už skoro dočkal. Protože v roce 1959 se stal princem. Hrál ve filmové pohádce režiséra Martina Friče Princezna se Zlatou hvězdou na čele. No a pokud si vzpomínám, tenkrát se v novinách psalo, že Lada má Zlatou hvězdu a princ Radovan Zlaté srdce. Jenže zapomněli na šíleně důležitou věc, že Pepíček má taky Zlatý hlas. A ten ho přivedl sem a posadí ho do pomyslného královského křesla krále lidové písničky. To je veliká čest. V tomto křesle bude sedět právem. Nezbývá už nic jiného, než zvolat ať žije náš zpívající král Pepíček Zíma!“
Jan Slabák řekl při dekorování Josefu Zímovi: „Ty jsi skutečný král nejen český, ale i moravský; s námi jsi toho taky dost nadýchal.“ A v lehčím tónu pokračuje Bohdalová, když korunovanému řekne: „Pepo, já jsem přemýšlela, co ti dám, pak jsem si řekla, ... že ti dám!“ A po kratičké pauze za burácení sálu: „... že ti dám kytičku a pusu navrch.“ Zíma se nedal a odpověděl: „Škoda, že jsi se takto nevyjádřila před lety!“ A zavzpomínal na zmíněný film. „Pravda, byla to hodně dlouhá cesta od prince Radovana k dědkovi Štětivcovi v operetě Járy Beneše Na tý louce zelený. To hraju teď.“ A rozesmátému obecenstvu připomene jen dva muzikály, ve kterých zrovna v Praze hraje - Monte Christo a Kočky. „Byla to cesta dlouhá, šel jsem ji rád a kdyby pámbu dal, jako že nedá, tak bych ji šel klidně znovu. Vím, že mnozí z vás jste tu cestu absolvovali se mnou. Děkuju vám,“ zakončil čerstvý král své vyznání.
Korunovaci ozdobili manželé Ducháčkovi zpěvem písničky Slyšíš jak zvoní (Jožina zpívala, Vojta dirigoval) a Mistříňanka, aby je vystřídal Josef Zíma. Do publika pronesl, že se vlastně měla hrát Vejvodova polka, ale Antonín Pavluš ho donutil zpívat písničku, kterou nemá rád. „Já vím, ono to zní blbě, copak je možné nemít rád jakoukoliv Vejvodovu písničku? Nebo polku? Ale mně se to stalo. Já ji nemám rád a řeknu proč. Protože její trio, nebo refrén začíná slovy Už... Raději hrajte!“ A začal s Mistříňankou zpívat slavnou Zbraslavskou polku Jaromíra Vejvody a Ladislava Jacury Už kamarádi pomalu stárnem...
 
Dechovky přijedou do Prahy                       
Večer v Hodoníně byl dlouhý, obě kapely se chtěly ukázat v tom nejlepším světle a organizátoři zase měli mnoho co říci. Nikdo se ovšem nenudil, nikdo také ze sálu předčasně neodešel. Po inauguraci oznámil Václav Hlaváček z Ministerstva kultury 10. ročník mistrovství Evropy dechových orchestrů v české a moravské dechovce.
Bude se konat 26. až 28. června 2009 na Křižíkově fontáně v Praze. „Mistrovství bylo mnohými odsuzováno především proto, že o výkonech orchestru rozhodovali zahraniční porotci, a že se české skladby nehrály. Nám se však podařilo po čtyřměsíčním jednání s mezinárodní organizací dechové hudby (CISM - Confédération Internationale des Sociétes Musicales) dojednat, myslím, dobrý výsledek. Bude na nás, na pořadatelích, abychom vybírali povinné skladby od českých a moravských autorů. V každé kategorii po dvou. V kategoriích volných skladeb budeme mít padesátiprocentní zastoupení českých a moravských autorů a ve volitelných skladbách budeme mít, co si dodáme. S podmínkou, že CISM může dodat skladby pro zahraniční orchestry.“ Hlaváček také prozradil jméno předsedy odborné poroty, bude jím Frenk Mestrini z Holandska a vedle dalších zahraničních členů Jan Slabák, Ladislav Kubeš a Zdenek Guský. Záštitu přislíbili předseda Vlády Mirek Topolánek a ministr kultury Václav Jehlička. Očekává se na 30 tuzemských i zahraničních orchestrů.
 
Orchestry budou soutěžit v Kyjově                         
Ale to ještě nebylo v Hodoníně všechno. Hrálo se, zpívalo a mluvilo. Také o soutěži ve správné interpretaci české a moravské polky, valčíku a pochodu, kterou vypsala Starodávná láska pro dechové orchestry. „Letos to bude záměrně nultý ročník, abychom se do dalších kol vyvarovali případných chyb,“ říká Kamil Barták a hned vysvětluje, že nenechali kapely, aby se samy přihlásily, nýbrž je hned pozvali osobně. A kapelníky rovnou volá na pódium. Jmenujme: Mistříňanka, Túfaranka, Stříbrňanka, Zdounečanka, Žadovjáci a Straňanka. V porotě zasednou Felix Slováček, Miloň Čepelka, Václav Hlaváček a jihomoravský radní za KDU-ČSL Jan Letocha, prezidentem soutěže bude Jan Slabák a předsedou poroty Ladislav Kubeš. Pracovní název je O srdce Starodávné lásky, konat se bude 23. srpna v Kyjově na letním kině. Vítěz obdrží od revue Starodávná láska 50 000 korun. Kapelníci dostali v Hodoníně černé krabice s notovým materiálem. Dvě povinné skladby, šest pochodů. Ladislav Kubeš dodal skladbu svého otce Jako v pohádce, druhou, Kelčanskou polku, Jan Slabák.
A nakonec ještě citujme zásadní názor Antonína Pavluše, kterým vlastně skončilo hlavní slovo na pěkném hodonínském večeru: „Jak tady stojíme, včetně Honzy Slabáka, jsme členy Sdružení malých dechových orchestrů České republiky. První počin tohoto sdružení byla Sazka aréna v roce 2007. V Kyjově by měly soutěžit orchestry, které něco předvedou, které nepodléhají novým módním trendům. Aby dokázaly zahrát, jak se česká a moravská dechovka hrát má. V Sazka aréně byly lepší orchestry z Čech než z Moravy. Dechovka, - a teď se na mě, páni kapelníci, nezlobte - to je režim, který je povinný a pro všechny muzikanty jasný. Pokud si to někdo nemyslí, tak to dělá špatně.“
                                                                                                                             Jan Trojan

Hodonín 01.03.2007 - Předávání cen Starodávné lásky

Hodonínským Domem kultury zněla dechovka

Ocenění pro letošní rok: Mistříňanka, Ladislav Kubeš senior a Stanislav Procházka

Slavnostní koncert Starodávné lásky 1. března 2007 přilákal do hodonínského Domu kultury tolik lidí, že zaplnili celý sál, odhadem jich mohlo být 800. Celý večer pěkně hrála kyjovská kapela Gloria. Po přestávce se uděloval Řád čestné legie Starodávné lásky, jeden z nejlepších mistrů dechovky byl poctěn členstvím v nebeské kapele a dalšího posadili do Křesla tradice a slávy české a moravské dechovky.
Ještě před přestávkou vystoupil Ander z Košic. Muž zralého věku hovořící čistou šarištinou, tedy jedním ze tří východňárských nářečí. Nutno podotknout, že se nesnažil oslňovat nesrozumitelnými výrazy. „Robim teraz takú šňuru po Českej republike. Musim povedať, že všade ma ludia rozumejú. Včera som bol v Přerově, a bez problémov,“ svěřil se Starodávné lásce. Hodonínské obecenstvo si získal dobrými, většinou původními anekdotami, šarmem a celkovým projevem. 
Takových lidí ovšem bylo na pódiu víc. Moderátorská dvojice Kamil Barták (hlavní organizátor) a Karel Hegner se výborně doplňovala, jejich legrace působila přirozeně, jejich vážná řeč byla přesvědčivá. Barták připomněl, že v loňském roce obdržel Řád Čestné legie Starodávné lásky in memoriam Stanislav Pěnčík, do členství v elitní nebeské kapele byl poslán pan Jaromír Vejvoda a do Křesla tradice a slávy byl uveden Jan Slabák. 
Tentokrát byl Řád Čestné legie Starodávné lásky udělen Mistříňance. Před 40 roky ji zakládal a dosud stále vede Antonín Pavluš. „Má momentálně zdravotní problémy, nemůže se večera zúčastnit, požádám proto jeho kamaráda Ladislava Svobodu, kapelníka Žadovjáků, aby ocenění převzal,“ povolal Barták dotyčného na pódium. Ocenění předával cimrmanolog Miloň Čepelka, další legenda dechovky. „Cenu pro Mistříňanku rád osobně převezmu a předám, ale mám takové podezření, že mě na tyto akce zvete jen proto, abych přebíral ceny. V pražské Sazka aréně jsem přebíral cenu pro Gloriu, teď pro Mistříňanku. Nejsem už nejmladší a doufám, že se toho taky dočkám,“ pronáší Ladislav Svoboda do smíchu obecenstva. Ve vážnějším tónu promluví Hegner: „Je to strašně krásný okamžik, jestliže jeden kapelník přebírá ocenění za druhou kapelu. A tak by to mělo vždycky vypadat. Protože té nevraživosti mezi námi je plno. A toto jsou ty nejkrásnější chvíle, které potvrzují, že i mezi muzikanty může vládnout hezká atmosféra a dobré vztahy. Děkujeme Láďo.“
Členství v nebeské kapele, udělované zemřelým mistrům dechovky, bylo pro letošní rok uděleno Ladislavu Kubeši seniorovi. Napsal úctyhodné množství skladeb, hodně jich zlidovělo. Ocenění slavnostně předával jihomoravský radní Jan Letocha, přebíral syn Ladislav. „Jsem zvědav, kdo bude přebírat cenu po mně,“ nabral opět humornou notu Hegner.
Do Křesla tradice a slávy české a moravské dechovky byl usazen letos 88letý Stanislav Procházka, asistovali mu již zmíněný Jan Slabák a také Jitka Zelenková, která zaskočila za původně ohlášenou Helenu Vondráčkovou. „Jsme nejen kolegyně, také kamarádky. A Helena mě požádala, abych za ni jela do Hodonína, sama měla natáčení v německé televizi,“ vysvětlila Zelenková v šatně Starodávné lásce. 
Kamil Barták zve k mikrofonu nestora dechovky – a nijak ho nešetří. „Je to šohaj v osmaosmdesáti letech. Z vás musí mít sociálka radost, to vám řeknu,“ pronáší do potlesku. Procházka oslovuje přítomné „ahoj, děvčata a kluci“ a jakoby v rozpacích naznačuje, že neví, má-li počkat na nějaká oslavná slova. „Vy jste mně ten mikrofon sebral s takovou vervou, že jsem se neodvážil tomu vzdorovat,“ jakoby vyčítavě odpovídá Barták. A pokračuje, že to, co chtěli říci za chvíli, mohou říci hned, určitě se nic nestane. Procházka je ovšem ve střehu a odpálí: „No tak řekněte, bude to flaška vína, nebo co?“ Odpovědí je smích a potlesk. V tomto duchu dialog pokračuje, aby záhy přišli Zelenková se Slabákem a usazovali Procházku do křesla. „No kónečně,“ komentuje obdivuhodně čilý osmaosmdesátník a zase rozesmává. Rozhovor s ním si můžete přečíst v dalším vydání revue Starodávná láska. 
Kytičku oslavenci předala zpěvačka Jožina Ducháčková. Jak uvedl Barták, nazpívala kdysi v dechovce naprosto neobvyklý hit, Slyšíš, jak zvoní. Slabák při usazování do křesla pronesl: „Jsem nesmírně rád, že můžu cenu předat právě tobě, takové legendě. Nemusíme předávat jen legendám, které dnes a denně vidíme na obrazovkách.“ Zelenková ocenila, s jakou radostí zpěvák Procházka přistupuje k muzice, k životu. „A protože dneska je v módě říkat, že všechno je sexy, pomalu příbor je sexy, tak tedy, vedle mě stojí muž, který je sexy!,“ prohlásila tato oblíbená džezová zpěvačka. Nebyl by to šarmantní Procházka, aby neodpověděl: „Škoda, že mně není o 50 roků míň, to bych tě utrhl, viď!?“ Samozřejmě zase smích a potlesk. Je jasné, že slavnostní večer se vydařil, i když ještě není konec. Jitka Zelenková se omlouvá, že dechovka není její doménou, zvolila tedy lidovou písničku s cimbálem - Zaleť sokol, bílý pták. Zpívala, velmi pěkně. Zazpíval i Procházka – písničku Pod tou naší starou lípou. „Zpívejte se mnou, ale ne moc nahlas, poněvadž Barták by řekl, že jste zpívali vy a mně by nic nezaplatil,“ pronesl do smíchu nestor dechovky. A ještě než zazpíval, hezky se rozloučil. „Vážení přátelé, za tohle krásné ocenění mohu děkovat hlavně vám, posluchačům. Bez vás bychom my zpěváci byli úplné nuly. Bez vašich potlesků, bez vašich úsměvů, bez vaší lásky k písničkám, které zpíváme, bychom opravdu nebyli ničím. I ten Kája Gott.“ Potlesk a pohoda až do konce koncertu.
                                                                                                                             Jan Trojan

Dnes už legendy naší kultury, zpěvák Stanislav Procházka, vypravěč a humorista Ander z Košíc a fenomenální trumpetista Jan Slabák. Publikum v DK v Hodoníně těsně před zahájením dalšího ročníku předávání cen za přínos dechovce. Dvě trumpetové veličiny, Vlado Kumpan a Jan Slabák

Zvednutá ruka Zdeňka Gurského, kapelníka Glorie dává kapele jasný signál - začínáme

Zpěvačky Věra Havlíčková a Jana Kadlecová. Na dalším snímku Ivana Slabáková a dirigující Jan Slabák. Ivana Slabáková slavila narozeniny a obdržela kytici od svých fanoušků

Mezi účinkujími byli také Blanka Tůmová s Milanem Černohouzem a Ander z Košíc. Jan Slabák přidal sólovku na trumpetu

Moderátoři večera Karel Hegner a Kamil Barták. Ladislav Svoboda přebíral cenu za kapelníka Mistříňanky Antotína Pavluše. Předávají Miloň Čepelka a Jef Kratochvil. Ladislav Kubeš si poctu pro svého tatínka nenechal ujít. Za Jihomoravský kraj ji předává radní Jan Letocha a za tiskárnu Uniprint Jiří Jaeger

Jitka Zelenková a Jan Slabák u vyhlašování Křesla tradice a slávy, ceny, kterou obdržel za celoživotní přínos dechovce Stanislav Procházka. Kytičku předala Jožina Ducháčková

Jitka Zelenková netradičně za doprovodu cimbálu (Jan Telecký) zazpívala Stanislavu Procházkovi "Zaleť sokol, bílý pták"

Čestní hosté včetně kapelníků a zpěváků, Olga Baričičová, Ladislav Svoboda, Jožina a Vojtěch Ducháčkovi, Věrka Stratilová, Mirek Nauč a Vojta Horký

Hodonín 08.03.2006 - Předávání cen Starodávné lásky

Poprvé v historii dechovky byla v hodonínském Kulturním domě 8. března 2006 předána ocenění třem osobnostem, které se významným způsobem zasloužily o rozvoj české a moravské dechovky. Vyprodaný sál byl svědkem doposud ojedinělé akce, která začala psát novou dechovkovou historii. Určitě je mnoho mezníků a každý můžeme v dechovce chápat jiný okamžik jako ten nejdůležitější. Jsme ale přesvědčeni, že ceny předané v režii revue Starodávná láska, byly uděleny spravedlivě.
Do křesla tradice a slávy byl osobně Karlem Gottem uveden kapelník legendární Moravanky Jan Slabák. Ocenění in memoriam Jaromíru Vejvodovi převzal z rukou Ladislava Kubeše a Jefa Kratochvila Josef Vejvoda, syn slavného skladatele. Řád čestné legie Starodávné lásky za Stanislava Pěnčíka převzala od Antonína Pavluše a Mirka Kopeckého manželka Věra Pěnčíková.
V následující fotogalerii můžete nahlédnout do místa slavnostního galakoncertu, který hudebně doprovázela Moravanka Jana Slabáka, Veselka Ladislava Kubeše a společně moderovali Karel Hegner a Kamil Barták. Veškeré fotografie dodal brněnský fotograf a Art direktor revue Starodávná láska Jef Kratochvil.
                                                                                                         
                                                                                                                             Kamil Barták