Hrály dechovky, mluvilo se o dechovce
Ocenění pro letošní rok: Josef Novák, František Maňas a Josef Zíma
Revue Starodávná láska ocenila osobnosti české dechovky také za rok 2007. Před zaplněným velkým sálem Kulturního domu v Hodoníně na Horních Valech v pondělí 17. března 2008 střídavě hrály Mistříňanka Antonína Pavluše a nejstarší jihočeská dechovka Babouci řízená kapelníkem a Es-klarinetistou Petrem Shýbalem. Vznikla v roce 1868 pod názvem Jouzíci. O skvělou atmosféru již třetího takového večera se postarali pánové moderátoři Kamil Barták za Starodávnou lásku a Karel Hegner, jinak též výborný herec, zpěvák a muzikant.
Program tentokrát zpestřil slavný mim Jaroslav Čejka. Dokonale imitoval pohyby a grimasy sopranistky, o zvuk se postaral playback. Nemohla chybět ani slavná slepice, která tentokrát snesla za smíchu a potlesku velké vejce. Na pohybových schopnostech Jaroslava Čejky se určitě podepsala jeho mozková příhoda z roku 2006, nicméně dokáže pobavit i ve svých 70 letech. Jeho mamince, která pochází z nedalekých Ždánic, je letos rovných 105 let!
Josefa Nováka srovnávají s Josefem Frýbortem
Po přestávce byl na pódium pozván pan Josef Novák, zakladatel Veselé muziky v Ratíškovicích, aby převzal Řád Čestné legie Starodávné lásky. Kapelu založil v roce 1975 a dodnes v ní působí jako organizační vedoucí. „Já myslím, že ty jsi takový Josef Frýbort dneška,“ řekl Josefu Novákovi za sdružení dechových orchestrů Artama Václav Hlaváček.
Připomeňme, že skvělý kapelník Josef Frýbort z Kyjova by se v únoru 2008 dožil 95 let. O jeho schopnostech svědčí mj., že pod jeho taktovkou zvítězila Mistříňanka v roce 1974, tehdy sedmiletá, v nejprestižnější soutěži dechových hudeb o Zlatou křídlovku a pak začala její cesta světem. Je-li Novák přirovnán k Frýbortovi, všechna čest.
Novák ve svém poděkování za poctu dojal i rozesmál: „Pamatuju ještě, když jsme hráli jako 17- až 18letí kluci na prvních festivalech. Přišlo tam na 500 lidí, potom dva tisíce a nejvíc jich bylo osm tisíc. Bylo to jako na pouti, sedělo se až po tribunu na trávě. Tenkrát byl naším vzorem Honza Slabák. A teď musím říct, že dechovka začíná být trochu na indexu a je to škoda. Já jsem s ní strávil padesát roků. Dneska mám v kapele kluky s věkovým průměrem 16 roků. Jezdíme po světě, musí poslouchat. Ovšem už umí hrát chorály i smuteční pochody. Až umřu, jsem bez problémů, hudba je zajištěna,“ volal už do smíchu a potlesku.
V nebi bude hrát František Maňas
Do elitní nebeské kapely byl za rok 2007 poslán pan František Maňas, autor spousty krásných skladeb. „Jsem rád, že můžu tuto cenu za Starodávnou lásku předat. František Maňas a jeho skladby si to zaslouží, patří k tomu nejlepšímu, co bylo v české a moravské dechovce napsáno,“ prohlásil Ladislav Kubeš, kapelník Veselky. Jeho kolega z Mistříňanky Antonín Pavluš mu přitakal: „František Maňas se zařadil na úroveň českých autorů jako byli pánové Karel Vacek, Josef Hotový, Jaromír Vejvoda, Ladislav Kubeš starší, u nás na Moravě Karel Hulák, Slávek Smišovský, Antonín Žváček, Metoděj Prajka. Na Moravě nebylo kapely, která by Maňasovy skladby nehrála.“ Pavluš se také obrátil nahoru přímo na vyznamenaného. „Určitě se na nás, Františku, díváte a máte radost.“ Ocenění později předali pánové Barták a Pavluš v Brně Maňasově rodině.
Třetím králem dechovky je Josef Zíma
Po řízné písničce je na scénu pozvána herečka Jiřina Bohdalová. Vítá se s kapelníkem Moravanky Janem Slabákem. Dlouho jsme se neviděli, říkají si navzájem a Slabák najednou pronese: „Mně to tady připadá jak Pošta pro tebe!“ A bylo jasné, že zase bude legrace, i když jedna z nejpopulárnějších hereček přijela na vážný obřad - korunovaci krále, jenž bude posazen do Křesla tradice a slávy české a moravské dechovky. Pro osvěžení paměti - prvním králem se stal v roce 2006 Jan Slabák, šéf Moravanky, o rok později zpěvák Stanislav Procházka.
A Jiřina Bohdalová hned zvedá stavidla své výřečnosti. „Nestává se v téhle republice tak často, aby člověk byl zván na královskou inauguraci,“ začala. Sama se něčeho takového zúčastňuje prý poprvé. Dospěla k závěru, že stát se králem je těžká věc. „Podívejte se na Velkou Británii. Tam princ Charles čeká doteď!“ A ve smíchu publika pokračuje. „Ale Pepíček Zíma se už skoro dočkal. Protože v roce 1959 se stal princem. Hrál ve filmové pohádce režiséra Martina Friče Princezna se Zlatou hvězdou na čele. No a pokud si vzpomínám, tenkrát se v novinách psalo, že Lada má Zlatou hvězdu a princ Radovan Zlaté srdce. Jenže zapomněli na šíleně důležitou věc, že Pepíček má taky Zlatý hlas. A ten ho přivedl sem a posadí ho do pomyslného královského křesla krále lidové písničky. To je veliká čest. V tomto křesle bude sedět právem. Nezbývá už nic jiného, než zvolat ať žije náš zpívající král Pepíček Zíma!“
Jan Slabák řekl při dekorování Josefu Zímovi: „Ty jsi skutečný král nejen český, ale i moravský; s námi jsi toho taky dost nadýchal.“ A v lehčím tónu pokračuje Bohdalová, když korunovanému řekne: „Pepo, já jsem přemýšlela, co ti dám, pak jsem si řekla, ... že ti dám!“ A po kratičké pauze za burácení sálu: „... že ti dám kytičku a pusu navrch.“ Zíma se nedal a odpověděl: „Škoda, že jsi se takto nevyjádřila před lety!“ A zavzpomínal na zmíněný film. „Pravda, byla to hodně dlouhá cesta od prince Radovana k dědkovi Štětivcovi v operetě Járy Beneše Na tý louce zelený. To hraju teď.“ A rozesmátému obecenstvu připomene jen dva muzikály, ve kterých zrovna v Praze hraje - Monte Christo a Kočky. „Byla to cesta dlouhá, šel jsem ji rád a kdyby pámbu dal, jako že nedá, tak bych ji šel klidně znovu. Vím, že mnozí z vás jste tu cestu absolvovali se mnou. Děkuju vám,“ zakončil čerstvý král své vyznání.
Korunovaci ozdobili manželé Ducháčkovi zpěvem písničky Slyšíš jak zvoní (Jožina zpívala, Vojta dirigoval) a Mistříňanka, aby je vystřídal Josef Zíma. Do publika pronesl, že se vlastně měla hrát Vejvodova polka, ale Antonín Pavluš ho donutil zpívat písničku, kterou nemá rád. „Já vím, ono to zní blbě, copak je možné nemít rád jakoukoliv Vejvodovu písničku? Nebo polku? Ale mně se to stalo. Já ji nemám rád a řeknu proč. Protože její trio, nebo refrén začíná slovy Už... Raději hrajte!“ A začal s Mistříňankou zpívat slavnou Zbraslavskou polku Jaromíra Vejvody a Ladislava Jacury Už kamarádi pomalu stárnem...
Dechovky přijedou do Prahy
Večer v Hodoníně byl dlouhý, obě kapely se chtěly ukázat v tom nejlepším světle a organizátoři zase měli mnoho co říci. Nikdo se ovšem nenudil, nikdo také ze sálu předčasně neodešel. Po inauguraci oznámil Václav Hlaváček z Ministerstva kultury 10. ročník mistrovství Evropy dechových orchestrů v české a moravské dechovce.
Bude se konat 26. až 28. června 2009 na Křižíkově fontáně v Praze. „Mistrovství bylo mnohými odsuzováno především proto, že o výkonech orchestru rozhodovali zahraniční porotci, a že se české skladby nehrály. Nám se však podařilo po čtyřměsíčním jednání s mezinárodní organizací dechové hudby (CISM - Confédération Internationale des Sociétes Musicales) dojednat, myslím, dobrý výsledek. Bude na nás, na pořadatelích, abychom vybírali povinné skladby od českých a moravských autorů. V každé kategorii po dvou. V kategoriích volných skladeb budeme mít padesátiprocentní zastoupení českých a moravských autorů a ve volitelných skladbách budeme mít, co si dodáme. S podmínkou, že CISM může dodat skladby pro zahraniční orchestry.“ Hlaváček také prozradil jméno předsedy odborné poroty, bude jím Frenk Mestrini z Holandska a vedle dalších zahraničních členů Jan Slabák, Ladislav Kubeš a Zdenek Guský. Záštitu přislíbili předseda Vlády Mirek Topolánek a ministr kultury Václav Jehlička. Očekává se na 30 tuzemských i zahraničních orchestrů.
Orchestry budou soutěžit v Kyjově
Ale to ještě nebylo v Hodoníně všechno. Hrálo se, zpívalo a mluvilo. Také o soutěži ve správné interpretaci české a moravské polky, valčíku a pochodu, kterou vypsala Starodávná láska pro dechové orchestry. „Letos to bude záměrně nultý ročník, abychom se do dalších kol vyvarovali případných chyb,“ říká Kamil Barták a hned vysvětluje, že nenechali kapely, aby se samy přihlásily, nýbrž je hned pozvali osobně. A kapelníky rovnou volá na pódium. Jmenujme: Mistříňanka, Túfaranka, Stříbrňanka, Zdounečanka, Žadovjáci a Straňanka. V porotě zasednou Felix Slováček, Miloň Čepelka, Václav Hlaváček a jihomoravský radní za KDU-ČSL Jan Letocha, prezidentem soutěže bude Jan Slabák a předsedou poroty Ladislav Kubeš. Pracovní název je O srdce Starodávné lásky, konat se bude 23. srpna v Kyjově na letním kině. Vítěz obdrží od revue Starodávná láska 50 000 korun. Kapelníci dostali v Hodoníně černé krabice s notovým materiálem. Dvě povinné skladby, šest pochodů. Ladislav Kubeš dodal skladbu svého otce Jako v pohádce, druhou, Kelčanskou polku, Jan Slabák.
A nakonec ještě citujme zásadní názor Antonína Pavluše, kterým vlastně skončilo hlavní slovo na pěkném hodonínském večeru: „Jak tady stojíme, včetně Honzy Slabáka, jsme členy Sdružení malých dechových orchestrů České republiky. První počin tohoto sdružení byla Sazka aréna v roce 2007. V Kyjově by měly soutěžit orchestry, které něco předvedou, které nepodléhají novým módním trendům. Aby dokázaly zahrát, jak se česká a moravská dechovka hrát má. V Sazka aréně byly lepší orchestry z Čech než z Moravy. Dechovka, - a teď se na mě, páni kapelníci, nezlobte - to je režim, který je povinný a pro všechny muzikanty jasný. Pokud si to někdo nemyslí, tak to dělá špatně.“
Jan Trojan